[ X ]
Exclusiv17 Aprilie 2017 06:00

În jocul politic privind sistemul electoral este încă un mare jucător, iar prezenţa lui e simţită tot mai mult

În disputa politică privind sistemul electoral din Moldova, pe lângă adepţii modificării acestuia prin trecerea la sistemul uninominal şi oponenţii respectivei idei, este şi un al treilea jucător. Acesta nu participă direct la jocul politic menţionat (şi nici nu ar putea să o facă, chiar dacă şi-ar dori), dar prezenţa lui e simţită tot mai mult şi anume spre acest jucător se îndreaptă periodic privirile celor din taberele menţionate mai sus, iar verdictul său se aşteaptă să joace un rol decisiv în această dispută. Despre aceasta se menţionează într-o analiză politică a portalului TRIBUNA.

Sursa citată menţionează că este vorba despre Comisia de la Veneţia, care urmează să se expună asupra proiectului de modificare a Codului Electoral privind trecerea la sistemul electoral uninominal.

„Judecând după expunerile de poziţii şi acţiunile unor politicieni, ambele tabere sunt în aşteptarea verdictului Comisiei de la Veneţia şi îşi fac anumite iluzii în legătură cu acesta. Mai mult ca atât, pe alocuri se văd chiar şi unele acţiuni cu caracter de anticipare a eventualului verdict, dar se fac simţite şi anumite mesaje indirecte transmise prestigioasei organizaţii internaţionale. Şi aceste aşteptări sunt „stimulate”, chiar de către Comisia de la Veneţia, care până acum a abordat o tactică ce poate fi numită cu uşurinţă joc dublu”, notează sursa.

Notă: Continuarea analizei politice poate fi accesată la acest link.

Cristina Pendea

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Impactul construcţiilor asupra evoluţiei PIB: tendinţă îngrijorătoare Datele oficiale făcute publice de Biroul Naţional de Statistică privind Produsul Intern Brut în primul ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...