[ X ]
Breaking news16 Martie 2017 12:23

Procurorii vor transmite Guvernului demersul de suspendare din funcție a ministrului Agriculturii

Procurorii au emis, astăzi, ordonanța de punere sub învinuire a Ministrului Agriculturii și Industriei Alimentare, Eduard Grama, pentru corupere pasivă.

După cum comunică TRIBUNA, potrivit unui comunicat, tot astăzi, procurorii urmează sa transmită Guvernului demersul de suspendare din funcție a ministrului, în conformitate cu art. 200 din Codul de procedură penală.

Ministrul a primit ieri îngrijiri medicale după ce a acuzat probleme de sănătate în timpul audierilor. Medicii au decis ca, având în vedere intervenția chirurgicala pe cord, pe care a suferit-o anterior, sunt necesare investigații suplimentare.

Astăzi, un consiliu, format din mai mulți medici, a decis ca el sa rămână sub supraveghere medicală într-o instituție specializată. Medicii urmează să transmită procurorilor toate actele medicale care stau la baza acestei solicitări.

Cristina Pendea

Alte știri la rubrica
Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...