[ X ]
Breaking news13 Martie 2017 11:30

Pavel Filip, după ședința de luni de la PDM: „Am solicitat sprijin politic”

Premierul Pavel Filip, prim-vicepreședinte al Partidului Democrat din Moldova (PDM), în cadrul unui briefing de presă, a prezentat, succint, ce s-a discutat la ședința săptămânală a partidului.

După cum comunică TRIBUNA,  Premierul a specificat că ședința a avut ca temă de bază – examinarea agendei de soluții economice promovate și de către Guvern.

„Am prezentat agenda, în cadrul ședinței, și am solicitat sprijinul politic. Noi vedem că toată lumea vorbește despre reforme, dar le critică pe acelea promovate de Guvern, cum ar fi reforma sistemului de pensii.

O temă aparte a fost proiectul social „Prima casă”. Asupra acestui proiect trebuie de lucrat și coordonat cu FMI, dar spre sfârșitul lunii aprilie el va fi gata. Prima plată va fi mai joasă, iar dobânda pentru credit va fi una obișnuită.

Am informat colegii asupra discuțiilor purtate cu FMI privind acțiunile întreprinse de Guvern. Am convenit să implementăm un document de dezvoltare economică în concordanță cu Agenda 2020.

Suntem pe ultima sută de metri pentru a avea aprobarea politică a reformei administrației publice centrale. Vrem să unificăm serviciile – CRIS „Registru” cu Oficiul Stării Civile și Camera Înregistrării de Stat”, a precizat Prim-ministrul.

Cristina Parfeni

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...