Partidul Democrat din Moldova (PDM) lansează o campanie națională de informare a cetățenilor despre sistemul de vot uninominal. Despre aceasta a anunțat pe o rețea de socializare, liderul PDM, Vlad Plahotniuc.
După cum informează TRIBUNA, Vlad Plahotniuc a declarat că, primarii democrați susțin ideea votului uninominal.
„Am avut în această seară o discuție amplă legată de reforma electorală și nevoia de modernizare a clasei politice. Primarii cunosc din propria lor experiență valoarea votului direct și responsabilitatea care îi revine unui ales atunci când l-au votat cetățenii dintr-un oraș, sat sau raion anume. Aceste avantaje ale votului uninominal vor fi explicate cetățenilor și în cadrul campaniei naționale de informare”, a scris Plahotniuc.
Andriana Cheptine













