Prim-ministrul Alexandru Munteanu a declarat că, săptămâna trecută, Republica Moldova a deschis negocierile pentru primul grup de capitole din procesul de aderare la Uniunea Europeană. Astăzi, la Bruxelles, liderii europeni au reconfirmat că acest drum continuă, informează TRIBUNA.
Potrivit oficialului, în relația cu Uniunea Europeană, nimeni nu ne oferă nimic din amabilitate.
„Fiecare reușită este rezultatul muncii pe care o facem aici, acasă. Vorbim de reforme și instituții mai puternice. Integrarea europeană înseamnă drumuri mai bune, școli și spitale modernizate, investiții, locuri de muncă și mai multe oportunități pentru oameni.
Avem încă mult de lucru. Dar astăzi știm că atunci când Republica Moldova livrează rezultate, acestea sunt recunoscute. Viitorul Republicii Moldova este în Uniunea Europeană!”, a subliniat premierul.







