[ X ]
Important3 Martie 2026 14:00

Ministrul Junghietu a discutat cu omologul azer despre consolidarea cooperării bilaterale în domeniul gazelor naturale

În contextul celei de-a 12-a reuniuni ministeriale a Consiliului Consultativ al Coridorului Sudic de Gaze, ministrul Energiei, Dorin Junghietu a avut o întrevedere bilaterală cu omologul său din Azerbaidjan, Parviz Shahbazov. Discuțiile s-au axat pe consolidarea cooperării bilaterale în domeniul gazelor naturale, evoluțiile cererii regionale, precum și pe oportunitățile de colaborare în contextul liberalizării continue a pieței gazelor din Republica Moldova, informează TRIBUNA. 

În contextul recalibrării piețelor europene de gaze, părțile au evidențiat rolul esențial al infrastructurii scalabile, al coordonării reglementărilor și al parteneriatelor regionale pentru asigurarea securității aprovizionării pe termen lung.

Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a subliniat importanța unor politici pragmatice care să sprijine dezvoltarea de noi proiecte în sectorul gazelor, în paralel cu avansarea tranziției energetice. În acest sens, ministrul Junghietu a invitat companiile azere să participe la noua licitație pentru construcția parcurilor eoliene mari de 170 MW, inclusiv cu integrarea sistemelor de stocare a energiei (BESS), ca parte a eforturilor de creștere a flexibilității și rezilienței sistemului energetic național.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...