La invitația secretarului Cancelariei de Stat, Alexei Buzu, Partidul Național Moldovenesc (PNM), ieri, a participat la consultările publice privind reforma administrației publice locale, fiind delegat primarul comunei Chiperceni, raionul Orhei, Ion Botnari, informează TRIBUNA.
„Spre uimirea celor invitați, însăși organizatorul consultărilor nu a fost prezent la discuții, fapt care ridică serioase semne de întrebare privind autenticitatea acestui exercițiu de dialog. Dincolo de prezentările formale, a devenit clar că aceste consultări au fost tratate ca o simplă bifă birocratică” – se spune în declarația partidului.
PNM consideră că guvernarea PAS evită deliberat reforma administrativ-teritorială reală și folosește așa-zisa reformă APL pentru a-și consolida controlul politic asupra autorităților locale.
„Fără lichidarea raioanelor și trecerea la județe, așa cum propune PNM, orice „reformă” rămâne o risipă de bani publici și o tentativă de centralizare a deciziei la Chișinău, în detrimentul comunităților locale și al autonomiei primarilor” – a subliniat PNM.







