[ X ]
Breaking news22 Ianuarie 2026 11:57

Maia Sandu, despre Unire: Cel mai mult îmi doresc pentru Republica Moldova să fim în pace și siguranță și să rămânem parte a lunii libere

Președintele Maia Sandu, referindu-se la declarația sa recentă într-un interviu pentru jurnaliști britanici, a spus că nu a fost prima dată când a spus că ar vota pentru Unirea Republicii Moldova cu România la un eventual referendum, informează TRIBUNA.

„Cel mai mult îmi doresc pentru Republica Moldova să fim în pace și siguranță și să rămânem parte a lunii libere. Acestea sunt lucrurile cele mai importante, mai ales în contextul regional și mondial tot mai dificil”, a declarat ea.

Oficialul a spus că sondajele arată că unirea cu România nu e susținută de majoritatea cetățenilor, iar, Republica Moldova e un stat democratic în care majoritatea decide.

De asemenea, Maia Sandu a spus că nu a discutat subiectul unirii cu oficialii europeni,

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...