Partidul Social Democrat European (PSDE) a transmis în adresa Președintelui țării solicitarea de a înainta Parlamentului o inițiativă legislativă privind combaterea și contracararea traseismului politic, informează TRIBUNA.
“În mod special, 𝐬𝐚 𝐟𝐢𝐞 𝐢𝐧𝐭𝐫𝐨𝐝𝐮𝐬𝐞 𝐬𝐚𝐧𝐜𝐭𝐢𝐮𝐧𝐢 𝐩𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐜𝐢𝐞𝐧𝐢i 𝐜𝐚𝐫𝐞 𝐝𝐞𝐜𝐢𝐝 𝐬𝐚-𝐬𝐢 𝐭𝐫𝐚𝐝𝐞𝐳𝐞 𝐩𝐫𝐨𝐦𝐢𝐬𝐢𝐮𝐧𝐢𝐥𝐞 𝐟𝐚𝐭𝐚 𝐝𝐞 𝐚𝐥𝐞𝐠𝐚𝐭𝐨𝐫𝐢: 𝐝𝐚𝐜𝐚 𝐩𝐚𝐫𝐚𝐬𝐞𝐬𝐭𝐢 𝐩𝐚𝐫𝐭𝐢𝐝𝐮𝐥 𝐝𝐮𝐩𝐚 𝐚𝐥𝐞𝐠𝐞𝐫𝐢, 𝐩𝐢𝐞𝐫𝐳𝐢 𝐚𝐮𝐭𝐨𝐦𝐚𝐭 𝐦𝐚𝐧𝐝𝐚𝐭𝐮𝐥 𝐝𝐞𝐭𝐢𝐧𝐮𝐭. Această regulă ar descuraja traseismul și ar obliga politicienii să fie mai responsabili față de alegători”, a comunicat partidul.
Amintim că, Declarația Partidul Social Democrat European privind combaterea traseismului politic a fost semnata de 8 partide politice.








