Președintele Maia Sandu, ieri, la Bruxelles, „într-o atmosferă ca acasă”, s-a întâlnit cu comunitatea moldovenilor stabiliți în Belgia și Luxemburg, informează TRIBUNA.
„M-am bucurat să descopăr o comunitate mare și frumoasă care s-a adunat să sărbătorească împreună Duminica Floriilor”, a spus Maia Sandu.
Șeful statului a mai menționat că, cetățenii noștri, indiferent dacă locuiesc în țară sau în afara ei, sunt uniți în dorința de a progresa pe drumul integrării europene.
„Am simțit o profundă grijă și dragoste pentru patria noastră și i-am rugat să dăm dovadă de aceeași unitate și în această toamnă, atunci când împreună vom decide viitorul țării”, a subliniat ea.












