Prim-ministrul Dorin Recean i-a întâmpinat, la Chișinău, pe cei 36 de moldoveni evacuați din Fâșia Gaza, informează TRIBUNA.
„Cei 36 de cetățeni moldoveni, pe care am reușit să-i evacuăm din Fâșia Gaza, au ajuns cu bine la Chișinău. Emoționați după un drum lung, i-am felicitat pentru curajul de care au dat dovadă în momente complicate.
Vreau să mulțumesc echipelor Ministerului de Externe, dar și instituțiilor naționale implicate, pentru munca depusă.
Suntem recunoscători și partenerilor noștri – România, Ucraina, SUA, Egipt și Israel – care ne-au ajutat să evacuăm în siguranță cetățenii din sectorul Gaza, ca să poată ajunge acasă”, a declarat Prim-ministrul.







