„Statul cu partidul PAS la guvernare este atunci când fiecare om bolnav trebuie să aducă profit” – a declarat Vlad Bătrîncea, șeful fracțiunii parlamentare a Blocului Comuniștilor și Socialiștilor, informează TRIBUNA.
Politicianul a spus că, anterior, sub pretextul „funcționării ineficiente”, au fost închise gimnazii, școli, institute și universități.
„Se pregătesc noi întreprinderi pentru „privatizare”, tot mai des se vorbește despre o nouă concesionare a aeroportului.
Ieri, la o televiziune ministrul Sănătății Nemerenco a descris în mod similar activitatea spitalelor, pregătind populația pentru lichidarea instituțiilor medicale.
Politica PAS este politica lichidatorilor”, a concluzionat Vlad Bătrîncea.
Deputatul a spus că lichidarea instituțiilor medicale „este încă o crimă a guvernării împotriva propriilor cetățeni, împotriva proprietății publice, moștenirii generațiilor. Și aceasta își va avea rezultatul negativ… însă deja pentru PAS”.







