Lilia Dabija, ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, în cadrul emisiunii „Puterea a patra” de la N4, a comunicat că se discută diferite scenarii, inclusiv cel de concesionare, privind viitorul Aeroportului Internațional Chișinău, informează TRIBUNA.
Ministrul a spus despre concesiune că trebuie făcută „doar cu respectarea legislației”.
„Analizăm diferite opțiuni la Guvern, suntem în discuții. O să vă anunțăm în momentul în care o să avem o decizie…”, a menționat oficialul, precizând că se discută „cu parteneri mari”.
Lilia Dabija a mai spus că echipa sa și Guvernul depun toate eforturile, la moment, pentru atragerea mai multor companii aeriene care să zboare de și spre Aeroport și cel mai important la prețuri accesibile.
Amintim că, Aeroportul Internațional Chișinău a revenit în gesttiunea statului la 3 aprilie curent.
Urmărește-ne și pe Telegram!







