[ X ]
[ X ]
Important3 Octombrie 2021 10:00

TOP-10 femei care au ajuns în cele mai înalte funcții de conducere din Republica Moldova

Tot mai multe femei ajung să ocupe funcții înalte în țara noastră, iar ponderea lor în Parlament e tot mai mare după fiecare scrutin. TRIBUNA a decis de această dată să elaboreze un clasament al femeilor care au făcut și fac istorie, care au ocupat/ocupă cele mai înalte funcții în stat.

1.Maia Sandu

Maia Sandu se află în fruntea clasamentului și este prima femeie Președinte al țării, ales prin vot direct de către popor. Ea a depus jurământul și și-a început activitatea la 24 decembrie 2020. Înainte de aceasta, Sandu a fost și Prim-ministru al țării – în perioada 8 iunie-14 noiembrie 2019. Se poate afirma că drumul ei în politică și spre cele mai înalte funcții a început în iulie 2012 odată cu numirea în funcția de ministru al Educației (până în iulie 2015), când a revenit de la Washington.

2.Zinaida Greceanîi

Zinaida Greceanîi, pe parcursul activității sale politice de aproximativ două decenii (din 2002), a deținut mai multe funcții importante. Ea a fost prima femeie care a ocupat funcția de Prim-ministru al Republicii Moldova, fiind numită prima dată la 31 martie 2008. A fost învestită în funcția de Premier a doua oară la 10 iunie 2009, mandatul fiind exercitat până la 14 septembrie 2009. A ocupat funcția de Președinte al Parlamentului în perioada 8 iunie 2019 – 29 iulie 2021. A mai fost ministru al Finanțelor, prim-viceprim-ministru, deputat, dar și candidat la funcția de Președinte al țării și cea de primar al capitalei. În prezent este președinte al fracțiunii parlamentare a Blocului Comuniștilor și Socialiștilor.

3.Eugenia Ostapciuc

Eugenia Ostapciuc a devenit deputat în martie 1998 în legislatura a XIV-a, din partea Partidului Comuniștilor din Republica Moldova (PCRM), fiind secretar al fracțiunii parlamentare a formațiunii, membru al Comisiei permanente pentru protecție socială, sănătate și familie. La data de 20 martie 2001 Eugenia Ostapciuc a fost aleasă Președinte al Parlamentului Republicii Moldova de legislatura a XV-a, fiind prima femeie care a ocupat această calitate. Și-a încheiat mandatul pe 24 martie 2005, când este ales un nou Parlament. În noua legislatură, Eugenia Ostapciuc a fost aleasă din nou deputat și desemnată președinte al fracțiunii PCRM.

4.Natalia Gavrilița

Natalia Gavrilița este actualul Prim-ministru al Republicii Moldova – învestită în funcție la 6 august 2021. În Guvernul Sandu, în perioada iunie-noiembrie 2019, ea a fost ministru al Finanțelor.

5.Natalia Gherman

Natalia Gherman, de asemenea, este un nume sonor în politica moldovenească. La 31 mai 2013 a fost numită în funcția de ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene, respectiv cea de prim-viceprim-ministru al Republicii Moldova. Pe 18 februarie 2015 Natalia Gherman a fost inclusă în componența noului Guvern format sub conducerea lui Chiril Gaburici, continuând să fie în funcția de ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene. După ce în iunie 2015 Gaburici și-a dat demisia și a refuzat să asigure interimatul, la 22 iunie 2015 Președintele Nicolae Timofti a desemnat-o pe Natalia Gherman în calitate de Prim-ministru interimar. A asigurat interimatul funcției până la data de 30 iulie 2015, când a fost învestit un nou guvern în frunte cu Valeriu Streleț, până în 20 ianuarie 2016.

  1. Irina Vlah

Irina Vlah este prima femeie care a ajuns Guvernator al Găgăuziei. Primul mandat l-a obținut în urma scrutinului organizat în Găgăuzia, pe 22 martie 2015, iar al doilea – pe 30 iunie 2019, din nou pentru 4 ani. În perioada 2005-2015 ea a fost deputat în Parlamentul Republicii Moldova.

  1. Domnica Manole

Domnica Manole este, începând cu 23 aprilie 2020, președinte al Curții Constituționale – fiind prima femeie care ocupă această funcție. Ea a fost aleasă judecător al Curții Constituționale prin Hotărârea Parlamentului din 16 august 2019. Anterior a deținut mai multe funcții în domeniul justiției.

  1. Valentina Buliga
Valentina Buliga se află în politica moldovenească de aproximativ două decenii, timp în care a ocupat mai multe funcții importante. În anul 2005 a devenit deputat în parlamentul Republicii Moldova de Legislatura a XVI-a și președinte al Comisiei parlamentare pentru protecție socială, sănătate și familie. Din 2009 până în 2014 a îndeplinit funcția de ministru al Muncii, Protecției Sociale și Familiei, ulterior fiind aleasă din nou deputat. A fost director al Casei Naționale de Asigurări Sociale din decembrie 2018 – iunie 2019 și director al Companiei Naționale de Asigurări în Medicină (CNAM) în perioada mai 2020 – august 2021. La alegerile locale din 2011 a candidat la fotoliu de primar general al Chișinăului,
  1. Liliana Palihovici

Liliana Palihovici a fost cel mai longeviv vicepreședinte al Parlamentului, în perioada decembrie 2010 – aprilie 2017, după ce a fost aleasă deputat în aprilie 2009. În aprilie 2009 – decembrie 2010 a fost președintele Comisiei pentru protecția socială, sănătate și familie. Între 25 aprilie și 30 mai 2013 a ocupat postul de președinte interimar al Parlamentului Republicii Moldova.

  1. Monica Babuc
Monica Babuc a ocupat mai multe funcții importante în stat. Din data de 30 mai 2013 și până la 8 iunie 2019 a fost ministru al Educației, Culturii și Cercetării în patru guverne consecutive (Leancă, Gaburici, Streleț și Filip). A fost vicepreședinte al Parlamentului Republicii Moldova din 18 iunie 2019 până în 4 decembrie 2020. A mai fost deputat, şef al cabinetului prim-vicepreşedintelui Parlamentului, consilier al Preşedintelui Parlamentului și candidat la funcția de primar al capitalei.
Alte știri la rubrica

Sondaj

  • Ce așteptați cel mai mult în 2021?

    View Results

    Loading ... Loading ...