În cadrul unui interviu acordat portalului TRIBUNA, Preşedintele Igor Dodon a fost întrebat: „Cât credeți că se va menține actuala coaliţie de guvernare?”.
„Ca Preşedinte voi face tot ce îmi stă în puteri ca actuala coaliţie să aibă un mandat plin, de patru ani, să reușească să aducă Moldova ireversibil pe calea cea bună, așa încât instituțiile să nu mai fie vulnerabile la schimbările politice, ele să rămână să lucreze permanent în slujba cetăţenilor. Orice guvernare care se vrea eficientă trebuie să se bazeze pe o temelie solidă, pe perspectiva unei stabilități îndelungate, pe confortul unei susțineri politice ample. Și Președinția, și Partidul Socialiștilor, din câte cunosc, doresc sincer și cu toată convingerea să păstreze această temelie și această susținere actualului Guvern, actualului Prim-ministru. Depinde deja de cumpătarea și realismul nostru, al tuturor și al fiecăruia luat în parte, depinde poate și de sprijinul necondiționat al partenerilor externi, ca acest deziderat să fie înfăptuit pe ani înainte”, a răspuns șeful statului.
Notă: Varianta integrală a interviului o puteți citi AICI.
Andriana Cheptine







