Pe lângă atacurile care vin în adresa lor din partea blocului ACUM, și pe lângă refuzul blocului ACUM de a semna un nou acord de guvernare, socialiștii mai au un motiv să fie nemulțumiți de Guvern – pe zi ce trece, devine tot mai clar că Guvernul Sandu nu are capacitatea de a schimba lucrurile în țară. Despre acest lucru scrie, într-o analiză politică, Dumitru Spătaru.
„Oamenii înțeleg acest lucru și pun presiune inclusiv pe socialiști, cei care asigură sprijinul politic respectivului Guvern. În trei luni, Guvernul Sandu, pe lângă unele demisii de răsunet, nu a reușit mai nimic. Nu a fost promova nici o strategie, nu a pornit lucrul asupra vre-unei politici de stat importante, nu au demarat proiecte naționale, practic nu au fost folosite deloc astfel de instrumente guvernamentale ca, spre exemplu, comisiile cu statut permanent de pe lângă Guvern etc. Oamenii nu văd nici un indiciu că viața lor se poate schimba în bine și socialiștii sesizează această nemulțumire socială în creștere permanentă. În acest caz, e logic ca ei să se întrebe ce fac în continuare. Sau se implică mai mult și asigură o guvernare mai eficientă a țării sau retrag suportul politic pe care-l acordă Guvernului? Mai ales că partenerii de coaliție le dau tot mai multe pretexte în acest sens”, notează sursa.
Notă: Varianta integrală a analizei politice poate fi accesată la acest link.
Cristina Pendea







