Fostul președinte al democraților, Vlad Plahotniuc, a deținut calitatea de deputat în trei legislaturi și în toate trei și-a depus mandatul din propria inițiativă – arată o analiză efectuată de TRIBUNA.
Astfel, el a fost deputat în perioadele 28 noiembrie 2010 – 7 noiembrie 2013, 30 noiembrie 2014 – 30 iulie 2015 și 24 februarie 2019 – 30 iulie 2019.
În activitatea sa, a fost și prim-vicepreședinte al Parlamentului, în perioada 30 decembrie 2010 – 15 februarie 2013.
Vlad Plahotniuc a fost co-autor a 7 proiecte de iniţiative legislative, fiind adoptat – 1, este în fază de adoptare – 1, în examinare – 1 și retrase – 4.
De asemenea, a deținut calitatea de membru al Comisiei economie, buget și finanțe.
De menționat că, la alegerile februarie 2019, când a obținut mandatul de deputat în circumscripţia 17 Nisporeni-Străşeni, Vlad Plahotniuc a acumulat cel mai mare număr de voturi înregistrate într-o circumscripție.
Andriana Cheptine







