Premierul Maia Sandu a deținut calitatea de deputat în perioada 24 februarie 2019 – 8 iulie 2019, reușind să înregistreze mai multe lucruri – arată o analiză efectuată de TRIBUNA.
Astfel, Maia Sandu a fost timp de aproximativ o lună președintele fracțiunii „PAS, Blocul ACUM” și co-autor a 15 proiecte de iniţiative legislative – 8 sunt în faza de adoptare, iar 7 sunt în faza de examinare.
De asemenea, a deținut calitatea de membru al Comisiei economie, buget şi finanţe.
TRIBUNA amintește: Maia Sandu a fost aleasă deputat pe circumscripția uninominală nr.50, însă a renunțat la mandat, optând pentru funcția de Premier. Anterior, ea a mai deținut, o perioadă scurtă de timp, fotoliul de deputat (30 noiembrie 2014 – 18 februarie 2015 – când a ales calitatea de ministru).
Andriana Cheptine







