În cadrul unui interviu acordat portalului TRIBUNA, cunoscutul analist politic, Alexei Tulbure, a fost întrebat: „PDM a rămas în opoziție, iar Vlad Plahotniuc a demisionat din fruntea formațiunii. Care credeți că va fi soarta acestui partid în continuare? Cum ar trebui să se poziționeze PDM în condițiile actuale?”.
„Eu cred că acest partid este într-atât discreditat că trebuie să se autodizolve. O bună parte din conducere trebuie să nimerească pe mâna procurorilor, alții care, cunoscând foarte bine ce se întâmplă, au tăcut toți acești ani și au beneficiat din fărădelegi, trebuie să poarte răspundere politică. O altă soluție – plecarea întregii componențe a Biroului politic, a Consiliului Național și conducerii structurilor teritoriale, excluderea deputaților PD din partid – sunt esența criminală a PD-ului plahotniucist. Resetarea partidului de la zero. Perspectivele acestui partid în orice variantă sunt sumbre”, a precizat Tulbure.
Notă: Varianta integrală a interviului o puteți citi AICI.
Andriana Cheptine







