În cadrul unui interviu acordat portalului TRIBUNA, deputatul din fracțiunea socialiștilor în Parlamentul Republicii Moldova, Grigore Novac, a fost întrebat: „Cum ați caracteriza situația politică actuală din RM?”.
„În opinia mea, Republica Moldova în premieră se pomenește în astfel de situație de incertitudine, care este tărăgănată deja de trei luni. De la independență și până în prezent, partidele de pe eșichierul stâng, sau de dreapta, de fiecare dată au putut ceda și, în același timp, insista pe anumite principii, dar de fiecare dată au găsit acel echilibru, astfel încât în termeni restrânși au creat alianțe sau coaliții de guvernare. Desigur că, pot fi foarte multe întrebări și interpretări cu referire la acele majorități create, însă până la urmă asta au fost și astfel de situații de incertitudine nu au existat. Eu, personal, dar și colegii mei, zilnic în teritoriu discutăm cu cetățenii noștri care sunt dezamăgiți de situația creată și care așteaptă cât mai rapid să fie creată o majoritate, care să-și asume responsabilitatea pentru a guverna în următorii patru ani, astfel încât să fie realizat tot ceea ce a fost promis în campania electorală și să fie rezolvate acele probleme cu care se confruntă cetățenii”, a precizat deputatul.
Notă: Varianta integrală a interviului o puteți citi mâine pe TRIBUNA.
Andriana Cheptine







