În cadrul unui interviu acordat portalului TRIBUNA, deputatul în fracțiunea „PAS, Blocul ACUM”, Dan Perciun a fost întrebat de cât timp face politică, dar și ce l-a determinat să ia o asemenea decizie.
„M-am implicat activ în politică la finele anului 2015, când, alături de un grup de inițiativă, am pus temelia Partidului Acțiune și Solidaritate. Am luat acea decizie pentru că eram și sunt în continuare convins că Republica Moldova are nevoie de oameni noi în politică – profesioniști, integri și cu bun simț. Anterior mă implicasem activ în diverse proiecte și inițiative ale societății civile, dar pe fundalul furtului miliardului acele eforturi bine intenționate erau evident umbrite și insuficiente pentru a produce o schimbare. Pentru ca presiunea societății civile să funcționeze este nevoie de politicieni cât de cât responsabili, care gândesc într-o cheie democratică – lucru de care societatea noastră n-a beneficiat pe parcursul anilor. Calitatea clasei politice este principala problemă a Republicii Moldova și de aici trebuie să înceapă transformarea”, a declarat el.
Notă: Varianta integrală a interviului va fi publicată de TRIBUNA mâine.
Andriana Cheptine







