[ X ]
Breaking news14 Februarie 2019 13:15

Iată cum ar putea răspunde cetățenii la întrebările supuse referendumului. Datele unui sondaj!

Compania Date Inteligente SRL (iData) a realizat un sondaj, pe un eșantion de 1123 respondenți, în perioada 6 – 13 februarie 2019, din care reiese că aproximativ 60% din cetățeni cunosc că se vor desfășura două referendumuri consultative în ziua alegerilor pe data de 24 februarie 2019.

După cum informează TRIBUNA, potrivit sondajului, cunosc că se vor desfășura două referendumuri consultative în ziua alegerilor – 59,6%, nu cunosc – 39,1% și NȘ/NR – 1,3%.

Totodată, fiind întrebați, dacă susțin reducerea numărului de deputați de la 101 la 61, respondenții au spus: da – 75,7%, nu – 16,4% și NȘ/NR – 6,9%.

La rândul lor, la întrebarea, dacă sunt pro sau contra retragerii mandatului unui deputat, respondenții au spus: da – 70,8%, nu – 16,8% și NȘ/NR – 12,4%.

Andriana Cheptine

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Fondul locativ din Republica Moldova: statistică versus necesităţi Cele mai noi date făcute publice de Biroul Naţional de Statistică arată că numărul de locuinţe în Republica ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...