În cadrul unui interviu acordat portalului TRIBUNA, cunoscutul politolog, Angela Colațchi a fost întrebată: În ce măsură putem crede sondajelor care se fac?
„Este un criteriu care pentru mine este destul de vorbitor, este serios. Dacă vă aduceți aminte, a fost o perioadă când în scrutine se apela la exit-poluri. Da, ultimul a fost foarte nereușit, dar, totuși, petrecerea analizei la ieșirea de la vot este un criteriu a democratizării societății. Dacă aceste cercetări sunt bine organizate, repet încă odată cel din 2010 a fost foarte prost organizat, asta nu înseamnă că nu trebuie să revenim la această practică. O lume întreagă o face. Deci, eu sunt curioasă să vedem dacă vor fi organizate aceste exit-poluri în scrutinul din februarie 2019 sau nu. De aceea, noi trebuie să fim foarte atenți la rezultatele barometrelor de opinie publică, la rezultatele care vor fi publicate. De crezut nu trebuie, noi credem în Dumnezeu, însă o doză de încredere care se va baza pe analiză, comparație a datelor, pe includerea noastră, a publicului și consumatorilor de această informație, trebuie să o avem. Și atunci se va observa ce într-adevăr este credibil şi ce nu este. Lucrurile trebuie privite în desfășurare, dinamică, dar și ca tendință”, a declarat ea.
Andriana Cheptine
Notă: Republicat din data de 2 decembrie 2018.







