Președintele grupului parlamentar popular-european, Simion Grișciuc, a fost premiat de TRIBUNA la categoria „Deputatul cu cea mai bună evoluţie în anul 2018”. Cu această ocazie, el a fost întrebat cum a fost pentru el anul politic 2018.
„Personal, a fost benefic. Slava Domnului familia este sănătoasă, copiii îmi cresc. Progrese la copii, asta ne bucură zi de zi, că ei cresc și de fiecare dată ne aduc emoții pozitive. În plan politic, a fost un pic, cel puțin pentru mine, un an confuz și mai dificil. Am fost ales și președinte de grup parlamentar, ceea ce un pic m-a derutat, dat fiind faptul că nu știam inițial cum e să conduci un grup parlamentar. De asemenea, am avut un șir larg de proiecte de legi care trebuia să le votăm, dar aveau nevoie de foarte multă expertiză, asta ne-a luat foarte multă energie și mult timp ca să știm cum să votăm. Am avut chiar și unele polemici pe intern în cadrul grupului. În general, a fost un pic greu, dar până la urmă cred că rodnic”, a precizat Grișciuc.
Andriana Cheptine







