Președintele Platformei Demnitate și Adevăr, Andrei Năstase, a fost premiat de TRIBUNA la categoria „Politicianul care a repurtat cea mai răsunătoare victorie politică a anului 2018”. Cu această ocazie, el a fost întrebat cum a fost pentru el anul politic 2018.
„Pe de o parte, anul 2018 a fost unul în care eforturile noastre din ultimii opt-nouă ani au dat roade. După marile dezvăluiri pe care le-am făcut cu referire la spălătoria mafiei rusești, atacurile raider, hoțiile interminabile de la bugetul de stat, furtul miliardului oamenii au înțeles că e nevoie de altceva, de o nouă clasă politică, de o cu totul altă abordare a treburilor de stat. Astfel a fost posibilă această victorie răsunătoare, cum ați calificat-o, în scrutinul municipal. Pe de altă parte, simțind apropiatul sfârșit, mafia care a uzurpat puterea în Republica Moldova a devenit extrem de toxică și autoritaristă, deosebit de periculoasă, se dedă la cele mai mârșave atacuri asupra opoziției pro europene și antioligarhice, adoptă legi și acte normative în strict interes de grup criminal organizat, împotriva intereselor poporului! Aruncatul cu bani pe fereastră, arestarea activiștilor noștri, schimbarea cursului european, amendarea legislației electorale în pofida tuturor recomandărilor comisiei de la Veneția arată o dată în plus că regimul a pierdut orientarea în timp și spațiu și face orice doar-doar să rămână la putere”, a precizat Năstase.
Andriana Cheptine







