În cadrul unui interviu acordat portalului TRIBUNA, șeful fracțiunii Partidului Democrat din Moldova (PDM), Marian Lupu a fost întrebat: De ce totuși s-a renunțat la referendumul privind integrarea europeană a RM?
„În acest moment, având în vedere poziționarea partidelor așa-zis proeuropene, nu este oportun un astfel de referendum. Nu s-a renunțat la ideea integrării europene, sub nicio formă. Având în vedere ultimul vot din Parlament pe această temă, riscam să-l compromitem pentru că nu toate partidele sunt pregătite. Din cauza orgoliilor personale ale unor deputați, a fost compromis acest proiect privind vectorul european. Lipsa de susținere din partea PL și PLDM pune în pericol această direcție strategică de dezvoltare a țării noastre. Din aceste motive, referendumul pe acest subiect trebuie amânat pentru următoarea legislatură”, a declarat el.
Notă: Varianta integrală a interviului poate fi accesată aici.
Andriana Cheptine







