[ X ]
Exclusiv11 Decembrie 2018 06:00

Motivul pentru care Preşedintele Igor Dodon nu-şi scoate susţinătorii în stradă 

În cadrul unui interviu acordat portalului TRIBUNA, Preşedintele Igor Dodon a fost întrebat de ce nu-şi scoate susţinătorii în stradă. Întrebarea a fost formulată în contextul unei noi suspendări a sale din funcţie.  

„Noi nu o dată am demonstrat că avem capacitatea de a ne mobiliza şi de a ieşi cu zecile de mii în stradă. Dar, nu excludem că puterea şi-ar dori ca lucrurile să deruleze anume astfel. Noi luăm în calcul diverse scenarii, inclusiv provocări din partea puterii care i-ar permite să instituie starea de urgenţă. Nu vrem să le dăm nici un motiv celor ce reprezintă guvernarea să tensioneze situaţia şi să încerce să-şi facă propriile interese în contul intereselor ţării, ale cetăţenilor. Zilele acestei guvernări sunt numărate – iar noi vom veni la putere exclusiv pe cale paşnică, democratică, având un larg suport popular”, a declarat şeful statului.

Notă: Varianta integrală a interviului poate fi accesată aici.

Cristina Gurez

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...