În cadrul unui interviu acordat portalului TRIBUNA, Preşedintele Igor Dodon a fost întrebat de ce nu-şi scoate susţinătorii în stradă. Întrebarea a fost formulată în contextul unei noi suspendări a sale din funcţie.
„Noi nu o dată am demonstrat că avem capacitatea de a ne mobiliza şi de a ieşi cu zecile de mii în stradă. Dar, nu excludem că puterea şi-ar dori ca lucrurile să deruleze anume astfel. Noi luăm în calcul diverse scenarii, inclusiv provocări din partea puterii care i-ar permite să instituie starea de urgenţă. Nu vrem să le dăm nici un motiv celor ce reprezintă guvernarea să tensioneze situaţia şi să încerce să-şi facă propriile interese în contul intereselor ţării, ale cetăţenilor. Zilele acestei guvernări sunt numărate – iar noi vom veni la putere exclusiv pe cale paşnică, democratică, având un larg suport popular”, a declarat şeful statului.
Notă: Varianta integrală a interviului poate fi accesată aici.
Cristina Gurez







