În cadrul unui interviu acordat portalului TRIBUNA, președintele Partidului Comuniștilor din Republica Moldova (PCRM), Vladimir Voronin a fost întrebat: Ce șanse sunt ca stânga din Moldova să meargă împreună la alegerile parlamentare? Dacă vi s-ar propune, ați accepta?
„Se declară pe stânga multe partide, pentru că vor să acapareze voturile alegătorului care nu mai crede în acei care de 9 ani de zile fac diferite promisiuni pentru a cumpăra voturile. De aceea ei se declară de stânga. Noi nu vedem, în afară de partidul nostru, un alt partid de stânga în RM. De aceea, noi toți aceștia 25 ani de când suntem pe arena politică, niciodată nu am făcut nici un fel de blocuri, coaliții nici preelectorale, nici electorale și nici post electorale. Cu nimeni, niciodată, pentru că principiile, pozițiile, scopurile, atitudinea noastră, metodele de soluționare a problemelor în țara nu coincid cu cele pe care le promovează alte partide. Noi nu putem să permitem să se fure miliarde, să rămână oameni în etate fără pensii, nu putem permite ca în spitale să nu fie tratați oamenii sau în genere să nu poată nimeri la medici, nu ne putem permite ca copii să nu aibă o perspectivă în viaţa. De aceea, nu o să fie coaliții cu nimeni”, a declarat el.
Notă: Varianta integrală a interviului poate fi accesată aici.
Andriana Cheptine







