Cunoscutul analist politic, Victor Ciobanu consideră că, după plasarea în arest la domiciliu a Primarului general al mun. Chișinău, referendumul anunțat de socialiști privind demiterea acestuia este o variantă de rezervă.
„Este un fel de asigurare pentru socialişti, în caz de revenire a Primarului înapoi, după ce părțile negociante convin asupra unor lucruri. Este o variantă de rezervă. Doi – colectarea semnăturilor oricum este o acțiune tehnologică. Socialiștii au colectat semnăturile și oricum o să poată zice că, iată, datorită nouă, s-a întâmplat acest lucru, indiferent de modalitatea de demisie”, a precizat analistul.
Totodată, Victor Ciobanu a menționat că „situația din Primărie acum este una inedită”.
„Primăria a rămas decapitată complet şi asta e o consecință directă a iresponsabilității Primarului și PL, în general, care, conform legii, trebuia să numească patru viceprimari. Iată că suntem într-o situație incertă. Bănuiesc că nici majorități nu pot fi create în CMC. Este o situația în care constatăm lipsă de putere și legislativă, și executivă. Și activitatea CMC ar putea fi blocată. Dacă Primarul nu revine, jocurile sunt încheiate şi se va negocia numirea cuiva, a unui personaj, nu neapărat din rândul consilierilor. Aici deja vom vedea în care direcție se vor derula evenimentele, dar, oricare va fi numit, cu siguranță, va fi din tabăra PDM și va fi agreat de Vlad Plahotniuc”, a adăugat analistul.
Andriana Cheptine







