[ X ]
Breaking news30 Septembrie 2016 10:20

Start campanie! Marian Lupu: Această zi nu e una politică, ci e un îndemn la acțiune

Marian Lupu, candidat la funcția de Președinte al R. Moldova  din Partea Partidului Democrat din Moldova, s-a lansat astăzi oficial în campania electorală. Evenimentul a avut loc la Universitatea de Stat din Moldova.

După cum comunică TRIBUNA, Marian Lupu, președintele PDM, a menționat că anume la USM a învățat foarte multe lucruri utile,  de acea a ales să își lanseze campania electorală acolo.

„Aici am studiat, aici am devenit economist, am păstrat multe amintiri legate de acest loc. Am învățat foarte multe aici și multe le-am înțeles la acea vreme. Sunt mîndru că tatăl meu și soția mea sunt alături de mine. Poate sună neașteptat, dar ziua lansării în alegeri nu este una politică, dar este un îndemn la acțiune, pentru că nu mai avem timp să așteptăm. Țara noastră se confruntă cu probleme serioase, și împreună  trebuie să facem așa ca să ne rămînă copiii acasă, în Moldova,  să restabilim tradițiile și patriotismul, să creăm locuri de muncă și să oferim salarii decente. Susțin convins integrarea europeană și nici o altă acțiune nu va  avea impact mai mare,  decît integrarea în Uniunea Europeană. Calea noastră către un viitor mai bun devine una clară, dacă vom urma această cale”, a declarat el.

Democratul Ghenadie Munteanu a menționat că Marian Lupu va fi capabil să soluționeze problemele din R. Moldova. „Avem o țară mică, dar cu oameni muncitori, silitori,  eu consider că  Marian Lupu  are  posibilitatea  să  ne  rezolve problemele cu care se confruntă  țara noastră, el este omul care aude  și ne  învață  să învingem toate aceste  problemele,  și cu siguranță ne va apăra și în viitor.  Eu votez Marian Lupu  și vă îndemn si voi să-l votați pe data de 30 octombrie”, a spus el.

Alina Alexei, student de la USM, a îndemnat  tinerii să voteze pe Marian Lupu. “Noi, tinerii,  întîmpinăm mari  dificultăți ca să găsim un loc de muncă aici în țară, deși nu ar trebuie  să fie așa, asta e situația, din păcate. R. Moldova are nevoie de un lider care să ne rezolve problemele, cu care ne confruntăm zi de zi.  Noi avem  așa o persoană care este Marian Lupu, el este cel care m-a susținut  să mă implic în politică. Eu cred în politica lui, el ne va oferi noi oportunități de a rămîne aici lîngă părinții noștri, unde am crescut atît eu, cît și mulți alți tineri, vă îndemn să-l votați”, a spus studenta.

Monica Babuc, ministrul Culturii, a accentuat  că Marian Lupu are calitățile necesare  pentru a fi viitorul  președinte. „USM este Alma Mater pentru mine. Aici am făcut cunoștință cu Marian Lupu,  chiar  sunt mîndră să cunosc așa un om,  care a făcut diferența în politică în Republica Moldova. El este un  model pentru toți ceilalți,  trebuie accentuez  că are  calități  remarcabile, care sunt  necesare pentru așa o funcție.  Acest lucru putem să-l deducem prin prisma carierei, pe care a realizat-o aici, în Moldova.  Oamenii chiar  au  nevoie de Marian Lupu” .

Anastasia Borta

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...