[ X ]
Breaking news27 Septembrie 2016 15:00

(DOC) Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Filip - depusă în Parlament 

Președintele Partidului Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM), Igor Dodon, a depus astăzi, la Cancelaria Parlamentului, moțiunea de cenzură împotriva actualului Guvern, informează TRIBUNA.

“Moțiunea a fost depusă, după ce  a fost semnată de către 37 de deputați din Parlament.  Pentru retragerea votului de încredere acordat Guvernului au semnat 24 de deputați socialiști, 5 comuniști și 8 liberal-democrați. Pînă la sfîrșitul săptămînii Biroul permanent al Parlamentului trebuie să examineze moțiunea respectivă și cel tîrziu – săptămîna viitoare, joi, în cadrul ședinței Parlamentului Guvernul Filip va trebui să răspundă la această moțiune”, a declarat Igor Dodon.

Reiterăm  că,  moțiunea a fost inițiată după ce Guvernul Filip și-a angajat răspunderea pentru un pachet de șapte legi.

Anastasia Borta 

motiune motiune1 motiune2

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...