Viceprim-ministrul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri a avut o întrevedere de lucru cu însărcinatul cu afaceri al Statelor Unite ale Americii în Republica Moldova, Nick Pietrowicz, informează TRIBUNA.
Dialogul s-a axat pe marginea celor mai prioritare acțiuni realizate și preconizate de a fi implementate de către autoritățile Republicii Moldova pentru a reintegra gradual și multisectorial regiunea transnistreană în spațiile naționale unice.
Vicepremierul pentru Reintegrare a reiterat faptul că Guvernul Republicii Moldova va continua să vină cu măsuri de sprijin prompte pentru locuitorii din raioanele de est ale țării, inclusiv prin intermediul proiectelor de reintegrare a țării și a punerii în funcțiune a mecanismului Fondului de convergență.
Au fost exprimate mulțumiri Statelor Unite ale Americii pentru suportul constant oferit autorităților de la Chișinău.







