[ X ]
Important24 Iunie 2026 12:54

Ex-vicepremierul Roșca revine la Guvern: „Cu mare responsabilitate și determinare am acceptat funcția”

Roman Roșca, fost deputat și fost vicepremier pentru Reintegrare (23 iulie – 1 noiembrie 2025), a fost numit astăzi secretar de stat al Guvernului în cadrul Biroului Politici de Reintegrare, informează TRIBUNA.

„Cu mare responsabilitate și determinare am acceptat funcția de Secretar de Stat în domeniul politicilor de reintegrare, ceea ce reprezintă continuarea unui efort început cu mulți ani în urmă.

Fiind originar din Tighina, am trăit personal realitățile și consecințele separării care persistă de peste trei decenii.

Ulterior, am privit dosarul reintegrării din diferite perspective: din contactul direct cu oamenii afectați de această situație, din Parlament, din cadrul Comisiei speciale pentru monitorizarea și controlul parlamentar al politicilor de reintegrare și din Guvern.

Funcțiile vin și pleacă. Responsabilitatea față de acest obiectiv rămâne”, a declarat el.

Fostul vicepremier a spus că, apropierea comunităților de pe ambele maluri ale Nistrului, consolidarea încrederii și identificarea unor soluții viabile de reintegrare, adaptate realităților de astăzi, vor constitui prioritățile care îl vor ghida în exercitarea acestei funcții.

„Viitorul Republicii Moldova se construiește împreună, prin dialog, respect și încredere reciprocă.

Mulțumesc Viceprim-ministrului pentru reintegrare, domnului Valeriu Chiveri, precum și întregului Cabinet de miniștri pentru încrederea acordată”, a mai spus Roman Roșca

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...