[ X ]
Important29 Aprilie 2026 16:42

Președinta Sandu s-a întâlnit cu interpretul Satoshi și i-a urat succes înainte de plecarea la Viena

Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu interpretul Satoshi și i-a urat succes înainte de plecarea la Viena, unde va reprezenta Republica Moldova la concursul muzical Eurovision 2026 cu piesa „Viva, Moldova!”, informează TRIBUNA. 

„I-am urat succes lui Satoshi și i-am spus că abia așteptăm să-l vedem evoluând. Mă bucur că va duce mai departe numele țării noastre pe această scenă internațională importantă. Îi suntem alături și îi ținem pumnii – de acasă și din diasporă”, a menționat șefa statului.

Satoshi va evolua în prima semifinală, pe 12 mai, alături de alți 15 concurenți. Marea finală a concursului va avea loc pe 16 mai.

În 2026, Eurovision marchează 70 de ani de la prima ediție, iar Republica Moldova se află la cea de-a 20 participare.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...