Ministerul Sănătății a comunicat că, îndată ce a luat cunoștință despre cazul minorei în vârstă de 15 ani, s-a implicat prompt și activ în gestionarea acestei situații. Sub conducerea personală a ministrului Sănătății, Emil Ceban, a fost mobilizată întreaga echipă de specialiști ai ministerului, care au acționat coordonat pentru a asigura intervenția medicală necesară în cel mai scurt timp, informează TRIBUNA.
Se menționează că mama minorei a refuzat orice formă de asistență medicală, inclusiv examinarea clinică și prelevarea de probe, oferite de Spitalul Raional Criuleni.
Ulterior, familia s-a adresat din proprie inițiativă la Centrul de Medicină Legală Chișinău, unde minora a fost examinată de medicul legist.
În continuare, s-au prezentat la camera de gardă a IMSP Dispensarul Republican de Narcologie, unde minora a fost examinată de medicul psihiatru-narcolog și au fost prelevate probe biologice.
În urma testării de screening a probei de urină, utilizând teste rapide pentru depistarea substanțelor psihoactive, a fost identificată prezența Tramadolului, opioid sintetic cu acțiune centrală.
Ulterior, pacienta a fost transportată de Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească la Institutul Mamei și Copilului (IMC) pentru investigații, internare și îngrijiri medicale suplimentare.
Ministrul Emil Ceban urmărește personal evoluția acestui caz și menține o comunicare continuă cu echipa medicală de la IMC. Minora va fi sub supravegherea continuă a specialiștilor pe toată durata tratamentului.
Ministerul Sănătății asigură opinia publică că tot ajutorul medical și instituțional necesar va fi acordat în continuare, cu scopul de a contribui la însănătoșirea deplină a minorei. Totodată, ministerul va colabora deplin cu organele de anchetă în vederea elucidării tuturor circumstanțelor cazului.







