Viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov, a avut o întrevedere, la Guvern, cu Jérémie Pellet, directorul general al Agenției „Expertise France”, informează TRIBUNA.
„Am vorbit despre unde ne aflăm în procesul de negocieri pentru aderare, despre eforturile pe care le facem pentru a ne consolida instituțiile și a implementa reforme în întreaga țară, dar și despre domeniile în care avem nevoie de sprijin tehnic și financiar în perioada următoare”, a spus Cristina Gherasimov.
Viceprim-ministra Gherasimov a menționat că prin intermediul proiectelor franceze, țara noastră se bucură de prezența și implicarea experților francezi, care lucrează cot la cot cu echipele din Republica Moldova pe portofoliile cele mai complexe, cum ar fi justiție, anticorupție, energie, sau transport: „Am vorbit și despre cum putem extinde această cooperare, mai ales un domenii precum mediul înconjurător și agricultura, unde expertiza tehnică va fi esențială în negocieri”.
Cristina Gherasimov a mulțumit autorităților franceze pentru ghidare și pentru că sprijină parcursul european al Republicii Moldova.







