În urma atacurilor Rusiei asupra infrastructurii energetice din sudul Ucrainei, linia electrică aeriană Isaccea-Vulcănești este deconectată. Pentru a gestiona situația și a mobiliza rapid resursele, precum și pentru a proteja cetățenii și a menține funcționarea serviciilor vitale, se propune declararea stării de urgență în sectorul energetic pentru 60 de zile. În cursul dimineții de azi, Prim-ministrul Republicii Moldova, Alexandru Munteanu, a convocat o ședință în cadrul căreia au fost analizate măsurile permise de mecanismul stării de alertă în sectorul energetic. Pe baza analizei riscurilor și a necesității de intervenții urgente pentru protejarea infrastructurii critice și mobilizarea resurselor suplimentare, Centrul Național de Management al Crizelor (CNMC), la solicitarea Ministerul Energiei al Republicii Moldova, va propune Cabinetului de Miniștri declararea stării de urgență în sectorul energetic, informează TRIBUNA.
Ședința extraordinară a Guvernul Republicii Moldova este programată la ora 13:00, urmată de prezentarea în Parlament.
Starea de urgență permite statului să acționeze rapid și coordonat, cu scopul de a limita efectele crizei, de a proteja viața, sănătatea și siguranța oamenilor și de a asigura continuitatea serviciilor vitale. În cazul respectiv aceasta: va asigura posibilitatea intervențiilor rapide pentru alimentarea cu energie în situațiile în care apar limitări sau deconectări, limitând efectele asupra consumatorilor; facilitează alocarea resurselor necesare pentru refacerea rapidă a porțiunii afectate din linia electrică Isaccea-Vulcănești aflate în responsabilitatea autorităților noastre; reduce termenul pentru ajustarea tarifară de la 14 la 7 zile, prevenind penuria de motorină care ar putea afecta alimentarea generatoarelor și funcționarea serviciilor esențiale.
CNMC împreună cu Ministerul Energiei elaborează un set de măsuri care vizează următoarele aspecte:
mobilizarea resurselor și coordonarea instituțiilor pentru a asigura alimentarea cu energie și funcționarea infrastructurii critice;
implementarea măsurilor preventive pentru instituțiile statului, agenții și operatorii economici, inclusiv verificarea surselor alternative de energie (generatoare) și dacă este necesar, mobilizarea operatorilor mobili pentru intervenții rapide;
revizuirea procedurilor instituționale pentru a răspunde rapid riscurilor posibile;
economisirea energiei în orele de vârf;
limitarea impactului în cazul în care apar deconectări ale consumatorilor;
implementarea planurilor de continuitate pentru serviciile vitale, cum ar fi apă, energie, sănătate, ordine publică și servicii sociale.
În această perioadă folosiți energia electrică responsabil și aplicați măsuri simple pentru siguranța și confortul dvs.:
folosiți energia electrică cu grijă, în special în orele de vârf;
evitați utilizarea simultană a aparatelor de consum energetic mare;
încărcați din timp telefoanele și dispozitivele de bază;
asigurați-vă că aveți surse alternative de iluminat;
evitați folosirea ascensoarelor în cazul fluctuațiilor de tensiune;
urmăriți informațiile oficiale plasate de autorități;
„Vă informăm că în imediata apropiere a infrastructurii afectate au fost identificate drone prăbușite, ceea ce impune restricții de acces pentru echipele tehnice și necesitatea desfășurării lucrărilor de deminare pentru a permite pe deplin intervenția necesară și în condiții de siguranță. În paralel, echipele operatorilor sistemelor de transport din Republica Moldova, România și Ucraina desfășoară în regim coordonat verificările tehnice necesare, iar durata exactă a lucrărilor va putea fi estimată după finalizarea intervențiilor de deminare în teren.
Moldelectrica, în colaborare cu operatorii din România și Ucraina, a activat rute alternative de alimentare, inclusiv liniile de interconexiune de 110 kV.
Platforma CNMC funcționează ca un punct central de coordonare promptă între toate instituțiile naționale la nivel strategic, operațional și tactic, asigurând schimbul rapid de informații și sinergia acțiunilor.
Ministerul Energiei, în calitate de autoritate sectorială responsabilă de gestionarea domeniului, va comunica informații tehnice detaliate și actualizări oficiale.
Echipele din teren depun toate eforturile pentru remedierea în siguranță a avariei și restabilirea funcționării normale a infrastructurii energetice. Siguranța cetățenilor și a personalului implicat în intervenții rămâne prioritară” – se mai spune în declarația CNMC.