[ X ]
Important26 Ianuarie 2026 09:52

Școlile din Chișinău nu activează astăzi. Ion Ceban - cu o recomandare către Guvern și către angajatori

Ținând cont de recomandările Ministerului Educației, în condițiile vremii nefavorabile pe întreg teritoriul țării, Primăria Chișinău a luat decizia ca, la 26 ianuarie, școlile să nu activeze, cu recuperarea lecțiilor pe parcursul semestrului, informează TRIBUNA. 

Totodată, primarul Ion Ceban a venit cu o recomandare către Guvern și către angajatori să fie înțelegători cu părinții ai căror copii sunt în clasele primare și trebuie să rămână sub supraveghere.

„Meteorologii anunță în continuare polei și temperaturi de 0, -1 și -2 grade, iar în astfel de condiții, intervențiile autospecialelor, deși sunt continue, nu împiedică formarea ghețușului.

Rugăm prudență și înțelegere. Muncitorii continuă să intervină fără oprire”, a spus edilul.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...