[ X ]
Important11 Decembrie 2025 06:00

Reintegrarea pașnică a țării, discutată de premier cu șeful Misiunii OSCE

Reintegrarea pașnică a țării și susținerea oferită cetățenilor de pe malul stâng al Nistrului au fost principalele subiecte abordate la întrevederea Prim-ministrului Republicii Moldova cu Șefa interimară a Misiunii Organizației pentru Securitate și Cooperare în Europa (OSCE) în Republica Moldova, Izabela Sylwia Hartmann, informează TRIBUNA. 

Premierul Alexandru Munteanu a apreciat eforturile Misiunii OSCE în sprijinirea obiectivului de apropiere a celor două maluri ale Nistrului.

Suplimentar, oficialii au discutat despre acțiunile Guvernului pentru îmbunătățirea condițiilor de viață ale locuitorilor din stânga Nistrului, printre care: extinderea accesului la educație, asistență medicală și oportunități economice.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...