Alegerile au trecut, dar adevăratul examen pentru guvernul nou-vechi începe abia acum. Legea bugetului de stat și așa-numitul „Buget Plus” au fost construite pe promisiuni generoase, dar și pe riscuri uriașe. Cheltuielile au fost împinse la un nivel record de 141,1 miliarde lei, dintre care doar 117 miliarde au acoperire din venituri interne. Restul, o gaură uriașă de 23,5 miliarde lei, trebuie acoperită din granturi și împrumuturi.
În primele opt luni s-au atras doar 11,7 miliarde lei, adică sub jumătate din necesar. În cele patru luni rămase, guvernul trebuie să obțină încă 11,8 miliarde. Practic, să repete performanța într-un timp de două ori mai scurt. O misiune aproape imposibilă.
Și mai grav este că structura finanțării nu ajută. Granturile externe, colacul de salvare, au fost deja consumate înainte de alegeri: 4,2 miliarde lei primiți din totalul de 5 miliarde planificate. Mai rămâne de sperat la doar 800 milioane lei. Restul, peste 11 miliarde, trebuie acoperit prin împrumuturi.
Dar aici apar trei mari capcane:
Capacitatea de a atrage bani din exterior este foarte redusă: doar 2,8 miliarde lei în opt luni, adică mai puțin de 40% din plan. Până la sfârșitul anului trebuie să rambursăm încă 2,5 miliarde, ceea ce ridică necesarul real la 7 miliarde lei – aproape imposibil de obținut.
Povara se mută pe împrumuturile interne, de patru-cinci ori mai scumpe decât cele externe, cu dobânzi care deja costă bugetul 5 miliarde lei pe an. Băncile câștigă, în timp ce bugetul public se afundă.
Toate acestea fac ca execuția bugetară din 2025 să fie compromisă încă din start, așa cum s-a întâmplat și în anii precedenți.
Dar cea mai mare provocare nu ține nici de granturi, nici de piața internă. Ea se numește FMI. Din februarie 2025 nu mai avem nicio claritate despre poziția Fondului Monetar Internațional față de această construcție bugetară extrem de riscantă. Fără un acord cu FMI, sprijinul financiar extern devine un miraj, iar piețele ne vor penaliza sever. FMI nu aduce doar bani, ci și încredere, iar fără încredere nici granturi, nici împrumuturi externe nu vor veni.
Povața de după aceste alegeri este clară: guvernul nou-vechi trebuie să iasă din febra campaniei și să revină la realitate. Primul pas nu este să caute bani în stânga și în dreapta, ci să reconstruiască rapid relația cu FMI. Altfel, toate promisiunile electorale riscă să se topească în fața unei realități crude, un buget nesustenabil și datorii care nu iartă.
Vlad Filat, liderul Partidului Liberal Democrat din Moldova







