Un birou de legătură al Parlamentului European cu țările Parteneriatului Estic va fi deschis în Republica Moldova ca urmare a deciziei luate luni, 10 martie, de către legislatorii UE reuniți la Strasbourg. Este un pas important pentru calea europeană a Moldovei și pentru consolidarea angajamentului UE cu regiunea, informează TRIBUNA.
În procesul crucial de extindere a UE, biroul Parlamentului European (PE) de la Chișinău va servi ca punct-cheie de contact cu parlamentele naționale, societatea civilă și partenerii locali din statele Parteneriatului Estic, va promova pozițiile și activitățile PE și va sprijini democrația și reformele instituționale în regiune.
„Este o decizie mult așteptată, care vine să reconfirme sprijinul puternic al UE pentru țara noastră și parcursul său european, și care va consolida dialogul dintre Parlamentul European și Parlamentul Republicii Moldova. Este un aspect necesar pentru armonizarea legislativă, care e un element-cheie în procesul de aderare la UE”, a declarat Ambasadoarea Republicii Moldova pe lângă UE, Daniela Morari.







