Ion Chicu, liderul Partidului Dezvoltării și Consolidării Moldovei, pentru TRIBUNA, în cadrul proiectului “Totalurile anului 2024. Priorități pentru 2025”, a vorbit despre realizările din acest an, dar și despre planurile pentru anul viitor.
TRIBUNA: În opinia dvs., cum a fost anul 2024 pentru Republica Moldova?
Ion Chicu: În opinia mea, anul 2024 pentru Republica Moldova a fost anul care a desființat mai multe mituri și falsuri ideologice, implantate cu insistență în conștiința moldovenilor în ultimii ani. În primul rând, spre regret, s-a ales praful din convingerea moldovenilor că guvernarea actuală și președinta Maia Sandu au dorit și doresc să transforme țara noastră într-un stat (autentic) democratic. Modul cum au fost organizate și desfășurate alegerile prezidențiale și referendumul constituțional din acest an au demonstrat, că unicul obiectiv al regimului actual este menținerea la putere cu orice preț, inclusiv prin fraudarea alegerilor și încălcarea oricăror standarde democratice.
Nu mai rezistă sub presiunea realităților nici mitul despre intenția conducerii actuale a Comisiei Europene de a susține în Republica Moldova reformele în cele mai importante domenii, inclusiv reforma justiției, combaterea corupției, reformele economice, libertatea presei. Majoritatea mijloacelor financiare alocate de Uniunea Europeană sub pretextul susținerii acestor reforme sunt orientate, de fapt, pentru a finanța acțiunile subversive ale diferitor ONG-uri servile guvernării, inclusiv celor din presă. Când Șeful Delegației Uniunii Europene în Republica Moldova declară că este încântat de rezultatele reformei justiției, cunoscând foarte bine că realitatea este diametral opusă, cetățenilor țării le este foarte greu să mai creadă în buna intenție a acestor funcționari. Și, invers, guvernanții percep aceste declarații drept o încurajare din partea partenerilor europeni de a subordona și mai departe justiția și instituțiile statului. Spre regret, politica dublelor standarde în raport cu procesele care au loc în Republica Moldova a atins apogeul în anul 2024, iar ingerința deschisă a înalților funcționari europeni în campania electorală din acest an a fost o adevărată sfidare a celor mai elementare standarde și norme europene.
S-a prăbușit și mitul dnei Sandu despre împărțirea solidară a „plăcintei” bugetare în acest an. Triplarea doar într-un singur an a salariilor miniștrilor, dublarea numărului de unități în aparatele centrale ale ministerelor, utilizarea mijloacelor bugetare pentru campanii de promovare a partidului de guvernământ și președintei – toate pe fonul alocărilor mizere pentru finanțarea necesităților cu caracter social, denotă cât de departe sunt acțiunile practice ale acestei guvernări de cele declarate în campanii electorale.
Nu în ultimul rând, s-a ruinat și mitul despre „independența energetică” a țării față de Federația Rusă, raportată cu mult fast de către exponenții guvernării, încă după criza energetică din 2022. Realitățile din această iarnă arată, că în pofida declarațiilor triumfaliste, țara s-a pomenit într-o criză energetică profundă, cu efecte financiare majore pentru populație și economie, dar și cu un risc semnificativ de deconectări a energiei electrice.
Anul 2024 a fost anul dezamăgirilor pentru Republica Moldova și a conștientizării faptului, că în pofida dificultăților de ordin economic și social suportate de majoritatea cetățenilor, țara n-a devenit nici mai democratică, nici mai independentă, nici mai prosperă.
T.: Care au fost cele mai importante evenimente/realizări din țară în acest an? Eșecuri?
I.C.: La capitolul realizări aș menționa, mai întâi de toate, deschiderea formală a procesului de negocieri pentru aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană. Îl consider succes, dar, evident, în ce măsură această decizie conjuncturală (adoptată în pofida derapajelor antidemocratice ale regimului de la Chișinău și cu tentă electorală evidentă) va însemna și pași reali spre integrarea țării noastre în UE – rămâne de văzut.
Cu multă mândrie menționez succesele istorice realizate de olimpicii noștri la Jocurile Olimpice de la Paris – rar eveniment pe plan internațional promovează în așa măsură țara noastră. Felicitări și mulțumiri sportivilor și antrenorilor care au asigurat aceste victorii frumoase! Consider că sportul poate fi unul din pilonii consolidării și dezvoltării societății noastre și mereu vom opta pentru susținerea prioritară acestui domeniu din partea statului.
În rest, pe plan economic, social și politic, avem doar eșecuri. Alegeri prezidențiale și referendum – fraudate. Exod al populației și declin economic. Criză energetică și degradare a instituțiilor statului. Criză energetică și isterie instituționalizată – evidențe clare a unui regim incompetent, corupt și absolut străin intereselor cetățenilor și țării.
T.: Cum a fost anul 2024 pentru dvs. profesional și personal? Cu ce vă mândriți?
I.C.: Ajungem la final de an sănătoși și cu o familie mai numeroasă – mulțumim bunului Dumnezeu! A fost un an cu multe bune pe plan profesional și personal. Mai sunt în vârsta în care pot și trebuie să învăț multe, iar anul 2024 nu a fost o excepție. Cred că sunt mai pregătit din punct de vedere politic – campania electorală te învață multe… Anul acesta am reușit să consolidăm echipa PDCM și ne uităm cu optimism la viitorul scrutin electoral.
Evident, nu e totul „în roz”. Trebuie să recunosc că au fost așteptări mai mari vis-a-vis de rezultatul alegerilor prezidențiale. Deși am fost printre foarte puținii candidați, campania electorală a cărora n-a fost finanțată de peste hotare, cu acces aproape nul la mijloacele tradiționale de informare în masă, totuși cred că puteam obține un rezultat mai bun la aceste alegeri. Poziționarea pe centru în condițiile unei societăți polarizate și scindate profund pe criterii geopolitice nu prea oferă mari șanse, dar noi continuăm că credem, că în Republica Moldova sunt mulți oameni capabili să gândească rațional, cu imunitate sporită față de manipulare și propagandă geopolitică. Vreau și cu această ocazie să le mulțumesc tuturor celor aproape 32 mii de concetățeni de-ai noștri, care și-au dat votul la aceste alegeri pentru mine. E o mare onoare pentru mine!
T.: Ce ați dorit să mai faceți, dar nu ați reușit?
I.C.: Printre cele dorite, dar rămase „pe vechi”, aș remarca timpul infim pe care-l acord apropiaților mei – în mod special mezinei familiei noastre, Alexandra. A ajuns clasa a 3-a și trebuie să fiu mai responsabil – să comunic mai mult cu ea, dar și cu celelalte persoane apropiate mie. Mi-aș fi dorit să ne vedem mai des nepoțelul născut în acest an, dar este foarte dificil acest lucru, deoarece familia feciorului meu mai mare face parte din diasporă, ca și multe alte familii tinere de moldoveni. Nu am multe rude și nici muți prieteni, dar și cu ei am comunicat foarte puțin în acest an, deși voiam să fie altfel și la acest capitol. Trec toate la capitolul „trebuie” în planurile pentru anul viitor.
T.: Ce planuri/priorități aveți pentru anul 2025?
I.C.: Prioritățile pentru anul 2025 sunt ancorate în agenda politică și, anume, în cel mai important exercițiu politic din 4 ani – alegerile parlamentare din Republica Moldova. Partidul Dezvoltării și Consolidării Moldovei, deși este încă un partid relativ tânăr, a acumulat deja o experiență de participare în exerciții electorale, inclusiv plasându-se pe locul 4 în țară la ultimele alegeri locale. PDCM are structuri funcționale în marea majoritatea a raioanelor țării și în aceste condiții își trasează drept obiectiv prioritar, accederea în organul legislativ al țării, în rezultatul alegerilor din anul 2025. Ca primă opțiune este participarea la alegeri cu lista proprie de candidați, dar scenariul participării într-un bloc electoral larg rămâne actual. O decizie finală în acest sens va fi adoptată până la 15 februarie, când va avea loc ședința Consiliului Politic Național al PDCM.
T.: Ce așteptări aveți de la clasa politică/politica autohtonă în următorul an?
I.C.: Ca reprezentant al unei formațiuni de centru, care-și propune drept obiectiv de bază consolidarea societății noastre, cea mai mare așteptare față de clasa politică ar fi încetarea acțiunilor și mesajelor care scindează poporul nostru pe varii criterii, inclusiv etnice, geopolitice sau religioase. Această scindare, de cele mai multe ori intenționată, constituie problema de bază a societății noastre.
Pe de o parte, acest fenomen descurajează orice efort îndreptat spre soluționarea problemelor cu caracter existențial cu care ne confruntăm noi ca popor, iar pe de altă parte, polarizarea societății constituie un mediu propice pentru a evita răspunderea juridică și politică pentru politicienii corupți și ineficienți.
Mi-aș dori ca responsabilitatea clasei politice față de cetățenii țării să crească semnificativ în anul 2025, or populismul și radicalizarea erodează iremediabil încrederea cetățenilor în partidele politice, în instituțiile publice și, în sens final, în statul Republica Moldova.
Nu în ultimul rând, mi-aș dori, ca și cetățenii Republicii Moldova să fie mai responsabili în raport cu diferite forțe politice, care promovează mesaje destructive, practică coruperea electorală prin utilizarea vădită a resursei administrative sau cumpărarea de voturi. Susținând aceste forțe politice la alegeri, cetățenii țării doar încurajează încălcarea drepturilor lor constituționale și compromiterea viitorului acestei țări. Este o mare autoamăgire să crezi, că banii primiți pentru votul tău nu-ți vor fi luați de „binefăcători” întreit sau chiar înzecit.
T.: Care e mesajul dvs. pentru cetățeni la trecerea dintre ani?
I.C.: Aș vrea să le doresc tuturor concetățenilor noștri în anul 2025 multă sănătate, pace și prosperare! În Republica Moldova sunt foarte puțini oameni, care nu au membrii familiei, rude sau apropiați departe, peste hotarele țării. În acest context, aș vrea ca noi toți în anul care vine să avem mai multe posibilități pentru a petrece timpul împreună cu familia, cu oamenii dragi nouă, aflați la moment peste hotare.
Evident, ne dorim tuturor în noul an să avem suficientă înțelepciune pentru a instaura prin alegeri o guvernare responsabilă și competentă, care ar avea prioritate absolută grijile și nevoile oamenilor, nu interesele înguste de partid. Acest deziderat poate fi atins, dar este necesar să manifestăm cu toții mai multă înțelepciune și responsabilitate civică.
La final de an, vreau încă o dată să le mulțumesc tuturor concetățenilor noștri pentru susținerea pe care ne-au acordat-o pe parcursul acestui an, pentru numeroasele întâlniri și discuții pe care le-am avut, pentru faptul că mai cred în viitorul prosper al țării noastre dragi – Republica Moldova!
La Mulți Ani, Dragi Concetățeni!
La Mulți Ani, Republica Moldova!







