[ X ]
Important5 Noiembrie 2024 15:22

Discuție - la Parlament, despre implicarea cetățenilor în procesul decizional la nivel local

Subiectul privind implementarea practicilor bunei guvernări în administrația publică locală și implicarea cetățenilor în procesul decizional al autorităților publice locale (APL) de nivelul I și II a fost abordat în cadrul discuțiilor publice organizate pe platforma Comisiei administrație publică și dezvoltare regională. La evenimentul găzduit de Parlament au participat deputați, reprezentanți ai autorităților publice centrale, primari, consilieri raionali și locali, reprezentanți ai societății civile, ai partenerilor de dezvoltare și ai donatorilor externi, informează TRIBUNA. 

Un grup de experți au prezentat rezultatele unui studiu realizat pe baza chestionării populației din 8 raioane ale Republicii Moldova – Anenii Noi, Căușeni, Criuleni, Sîngerei, Șoldănești, Ștefan Vodă, Rezina și Taraclia – despre implicarea cetățenilor în procesul decizional la nivel local. Experții au recomandat întreprinderea unor acțiuni care vor stimula implicarea cetățenilor în procesul decizional, vor facilita accesul la documente și vor contribui la îmbunătățirea comunicării cu oamenii. Specialiștii s-au referit la necesitatea asigurării instrumentarului în vederea dezvoltării paginilor web ale APL, care să corespundă prevederilor Legii privind accesul la informație. Platformele web vor publica informații de interes public, precum proceduri de achiziții publice, rapoarte de activitate, planuri de acțiuni, planuri urbanistice generale și alte informații utile.

Cu toate astea, experții au constatat că există bune practici în unele raioane care utilizează astfel de platforme, inclusiv utilizarea rețelelor sociale pentru a desfășura consultări publice în ceea ce privește planificarea și repartizarea bugetului local la implementarea proiectelor de dezvoltare locală. În aceste sens, s-a menționat că cel mai transparent raion este Strășeni, iar cel mai puțin transparent – Nisporeni.

Evenimentul a inclus și o rundă de discuții în care primarii au relatat despre problemele cu care se confruntă, inclusiv în procesul de transparență decizională. De asemenea, s-a discutat despre mecanismele de responsabilizare a consilierilor locali și raionali, consolidarea capacităților de comunicare ale APL cu comunitatea locală, descentralizarea administrativ-teritorială, modernizarea programului școlar de educație civică etc.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial O măsură necesară pentru protejarea micului business Noul Premier, Vasile Tofan a prezentat politica fiscală pentru anul viitor, una din prevederile căreia ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...