[ X ]
Important6 Septembrie 2024 16:03

Președintele a avut o întrevedere cu ministrul Afacerilor Externe și Comerțului al Ungariei, aflat în vizită la Chișinău

Astăzi, Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut o întrevedere cu ministrul Afacerilor Externe și Comerțului al Ungariei, Péter Szijjártó, aflat într-o vizită la Chișinău. Discuțiile s-au axat pe aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană, în contextul în care Ungaria deține Președinția rotativă a Consiliului UE. Șefa statului a salutat sprijinul Ungariei pentru acest obiectiv, informează TRIBUNA. 

Un accent important a fost pus pe intensificarea cooperării economice dintre cele două state. Președinta Maia Sandu a evidențiat oportunitățile de investiții în Moldova, subliniind reformele economice aflate în desfășurare, menite să creeze un mediu de afaceri favorabil și să atragă noi investiții.

De asemenea, discuțiile au abordat și aspectele legate de securitatea regională. Șefa statului a subliniat importanța cooperării strânse cu partenerii europeni, inclusiv Ungaria, pentru a asigura stabilitatea și securitatea Republicii Moldova, precum și pentru a întări reziliența țării.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...