[ X ]
Alegeri30 August 2024 16:29

Două cereri noi, la CEC, pentru 20 octombrie

Pe parcursul zilei de astăzi, 30 august 2024, Comisia Electorală Centrală (CEC) a recepționat seturile de documente în vederea înregistrării grupului de inițiativă pentru susținerea candidatului la funcția de Președinte al Republicii Moldova, Vasile Bolea, desemnat de un grup de cetățeni, informează TRIBUNA.

Tot astăzi, Partidul Politic Alianța Liberalilor și Democraților pentru Europa a solicitat înregistrarea în calitate de participant la referendumul republican constituțional din 20 octombrie 2024, cu opțiunea „DA”.

CEC, în termen de 3 zile de la recepționarea documentelor, va examina corectitudinea acestora şi va decide asupra înregistrării sau refuzului înregistrării grupului de inițiativă și a participantului la referendum.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Prevederile din programul noului Guvern care merită o atenţie deosebită Anterior, eu am expus public în numărate rânduri poziţia şi punctele de vedere pe care le am în raport ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...