[ X ]
Breaking news1 August 2024 10:30

Ambasadorul rus, convocat la Ministerul de Externe. Un angajat al Ambasadei - persoană indezirabilă!

Ambasadorul Federației Ruse în Republica Moldova, Oleg Vasnețov, a fost convocat astăzi la Ministerul Afacerilor Externe și i s-a înmânat o notă din partea ministerului privind declararea drept persoană indezirabilă (“non grata”) a unui angajat al Ambasadei Federației Ruse de la Chișinău, informează TRIBUNA. 

Decizia autorităților moldovenești a fost luată urmare activităților specifice întreprinse, în rezultatul cărora au fost obținute informații și probe care atestă desfășurarea pe teritoriul Republicii Moldova (de către diplomatul rus) a unor activități incompatibile cu statutul diplomatic.

În acest context, colaboratorul Ambasadei ruse urmează să părăsească Republica Moldova.

Urmăreşte telegram
Abonați-vă la canalul nostru
Editorial Investiţiile în clădiri rezidenţiale scad. Ce va urma? Anul 2026 se anunţă a fi unul complicat pentru piaţa construcţiilor şi pentru piaţa imobiliară, iar datele ... Continuare

Sondaj

  • Care e cea mai mare problemă la moment în Republica Moldova?

    View Results

    Loading ... Loading ...