Omul acestei săptămâni este Dorin Recean, Prim-ministrul Republicii Moldova, care a condus delegația Guvernului Republicii Moldova la prima conferință interguvernamentală Republica Moldova-Uniunea Europeană, în cadrul căreia au fost lansate negocierile pentru aderare, și a fost cel care a prezentat Poziția generală de negociere a Republicii Moldova, informează TRIBUNA.
„Conferința interguvernamentală Republica Moldova – Uniunea Europeană fixează începerea oficială a negocierilor de aderare și demonstrează că avem capacitatea să construim până în 2030 un stat prosper, un stat european”. Acesta este mesajul principal transmis de prim-ministrul Dorin Recean.
Premierul a remarcat că această nouă etapă ne apropie semnificativ de Uniunea Europeană, după ce țara noastră a îndeplinit cu diligență recomandările UE. Prim-ministrul a mulțumit, în această ordine de idei, atât echipelor de la Chișinău, cât și celor de la Bruxelles, pentru eforturile enorme de a face acest lucru posibil. „Sunt recunoscător miilor de oameni din instituțiile noastre și din cele europene pentru fermitatea și dăruirea care au făcut posibil acest moment important în calea noastră spre familia europeană”, a spus prim-ministrul Dorin Recean.
Șeful Executivului a menționat că negocierile reprezintă un proces tehnic și complex de coordonare a politicilor naționale cu cele europene, pentru îmbunătățirea nivelului de trai al cetățenilor: „Fiecare capitol de negociere închis va însemna rezultate vizibile, legi corecte și previzibile, instituții eficiente, serviciu public calitativ”.
Un accent prioritar va fi pus pe integrarea cât mai rapidă a economiei noastre în piața unică europeană, pentru a crește exporturile, dar și pe valorificarea oportunităților oferite de programele sectoriale ale UE. De asemenea, va continua curățarea justiției și combaterea corupției, pentru a asigura supremația legii.
Prim-ministrul a reiterat și importanța aspectului de securitate și consolidare a rezistenței colective la presiunile externe, în contextul situației regionale. „UE ne oferă șansa de a trăi în pace și bunăstare, la noi acasă. Moldova vine, însă, și cu contribuția proprie la o Europă mai unită, mai rezilientă și mai puternică”, a subliniat Dorin Recean.
La finalul discursului său, premierul a accentuat că, în procesul de negocieri, mizează pe contribuția tuturor – a societății civile, a mediului de afaceri, a sectorului academic – astfel încât, până în anul 2030, să fim pregătiți să devenim cetățeni europeni.
„Am așteptat mai bine de 30 de ani acest moment. Avem datoria, cu toții, să-l valorificăm și să lăsăm moștenire copiilor o Moldovă pașnică, unde oamenii trăiesc în bună înțelegere și au o viață împlinită”, a conchis prim-ministrul Dorin Recean.
TRIBUNA precizează: Dorin Recean s-a născut la 17 martie 1974 la Dondușeni. În 1996 a absolvit Academia de Științe Economice din Moldova, fiind licențiat în drept în managementul afacerilor internaționale. Apoi a obținut o diplomă de master în administrarea afacerilor de la filiala din Belgia a Universității Internaționale Newport în 2000. Dorin Recean a fost ministru al Afacerilor Interne al Republicii Moldova din 24 iulie 2012 până la 10 decembrie 2014, Anterior, din 2010, a fost și viceministru al Tehnologiei Informațiilor și Comunicațiilor. Dorin Recean a fost lector la Academia de Științe Economice, pe care el a absolvit-o în 2007. Între 2000 și 2012 a predat și la Universitatea Internațională Newport din Chișinău. După alegerile din noiembrie 2014 s-a retras din politică și a creat propria afacere. În februarie 2022, el a fost desemnat de Maia Sandu consilier prezidențial pe probleme de securitate și secretar general al Consiliului Suprem de Securitate al Republicii Moldova. A fost învestit în funcția de Prim-ministru la 16 februarie curent. Este căsătorit, are doi copii.







