Startul campaniei electorale a fost furat de Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS). Declarația a fost făcută de Vlad Bătrîncea, fruntaș al Partidului Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM), informează TRIBUNA.
Politicianul, în cadrul emisiunii “Subiectul zilei” de la Exclusiv TV, a spus că, atunci când se dă start campaniei pentru prezidențiale începe și cea pentru referendum.
“Vedem că PAS deja a dat start campaniei pentru referendum. Sper că vor fi, ar trebui sancționați”, a precizat el.
Totodată, Vlad Batrîncea a spus că mulți se grăbesc să fie vizibili, importanți.
“PSRM nu se grăbește. Noi suntem partid cu experiență și știm că nu ajută”, a explicat el.
De asemenea, socialistul a menționat că referendumul din 20 octombrie nu e despre integrare europeană, “este despre al doilea mandat al Maiei Sandu”.







