Ex-ministrul Tudor Ulianovschi, pretendent la funcția de șef al statului, spune că este „nou în toată isteria asta politică” și chiar îi par stranii anumite momente care țin de bun simț, de aceea a venit cu unele precizări, informează TRIBUNA.
„Zilele trecute am văzut multe comentarii în care am fost vizat inclusiv și în cele scrise de câteva sute de conturi false ale trolilor galbeni, dar din respect față de acei oameni care încă nu mă cunosc, dar pot fi dezamăgiți și duși în eroare de unii formatori de opinie cu alte simpatii politice, vin cu următoarele precizări:
1. Cunosc despre faptul că unele forțe politice de stânga fac jocul PAS-ului și mimează ideea identificării candidatului comun ca până la urmă să candideze tot ei și să o avantajeze pe șefa PAS-ului.
2. Am mers la acea întâlnire la care erau invitați TOȚI candidații actuali pentru cursa prezidențialelor nu pentru că le împărtășesc viziunile politice, DAR pentru a le spune franc că dacă formațiunile de pe centru-stânga, centru și centru-dreapta nu identifica un candidat pro-european comun, turul II al prezidențialelor NU va exista. Dacă fiecare formațiune își înaintează propriul candidat, dna Sandu va câștiga din primul tur, iar unele formațiuni de stânga se pare că o va ajuta cu sperietoarea Kremlinului”, a declarat politicianul.
Tudor Ulianovschi a mai spus că va continua să discute cu fiecare cetățean indiferent de viziunea lui politică pentru că fiecare vot contează.
„Ar fi regretabil să asistăm în toamna acestui an la una din cele mai “spectaculoase” fraudări ale alegerilor electorale”, a conchis el.







