Deputatul BCS, Grigore Novac, a acuzat guvernarea de promovarea unui proiect menit să fraudeze alegerile, referindu-se la proiectul pilot de introducere a votului prin corespondență, informează TRIBUNA.
Grigore Novac a menționat că, în cadrul unor dezbateri pe marginea proiectului, toate partidele participante s-au pronunțat împotriva implementării proiectului și modificării legislației electorale.
De asemenea, deputatul PSRM a criticat faptul că prin oferirea votului prin corespondență doar conaționalilor noștri din Canada și SUA, sunt discriminați cetățenii noștri din alte state, inclusiv din Europa: „Noi nu suntem împotriva diasporei, dar suntem împotriva că voi diferențiați diaspora în buni și ai voștri, iar pe cei din Europa i-ați dat de-o parte”.
Grigore Novac a atras atenția și cât de neprofesionist a fost grupul de lucru de elaborare a proiectului, care a inclus un inginer, un jurnalist și șeful grupului – un muzician cu o vastă experiență în domeniul concertistic: „Un document atât de important trebuie elaborat de profesioniști și nu de persoane care habar nu au și nu știu să răspundă la întrebările acordate”.
Parlamentarul socialist i-a atenționat pe cei din PAS că toate manipulările lor nu le vor ajuta sub nicio formă să tergiverseze detronarea Maei Sandu și a Partidului PAS. „Este o chestiune de timp. Pentru că chiar și prin corespondență, diaspora deja o să voteze împotriva voastră”, a punctat Grigore Novac.







